Kandalló
kandalló, tűztér
Kandallóinfó • 1103 Budapest X. Kőér u. 16. • E-mail: info@firetechnic.hu • Telefon: 061-260-2290
A nagy tömeg magas hőleadást nyújt. Adott kategóriában a tűztér a legnagyobb súllyal rendelkezik.
Leggyakrabban az alábbi témakörökben merülnek fel kérdések:
A kandalló elhelyezés, elrendezés
Kémény
Tüzelőanyag
Kandalló burkolatok
Kandallóbetétek, tűzterek
Fatüzelésű kandallóbetétek, tűzterek
Gáztűzterek
Elektromos tűzterek
Elhelyezés, lrendezés
A kémény elhelyezkedése nagymértékben behatárolja a burkolat elhelyezhetőségének lehetőségeit. A kandallóburkolat kerülhet sík falra közvetlenül a kémény elé, de a mértani középtől 30-40 cm elhúzás belefér. Amennyiben a kémény kiugrik a fal síkjából és a burkolatot mindenképpen a kiszögellés elé szimmetrikusan akarjuk elhelyezni, a kandalló annyival lesz mélyebb ahány centiméter a kéménykiugrás. Helytakarékosabb megoldás lehet, ha a tűztér a kéménykiugrás valamelyik oldalára kerül, a burkolat pedig ráfut a kéményre. Ezekben az esetekben mindig az adott helytől függ, hogy melyik a legmegfelelőbb elrendezés. A kandalló sarokban való elhelyezése két féle módon történhet; vannak az úgynevezett sarokra terített, valamint a sarokba tolt verziók. Bármelyik sík falra épített burkolat betehető sarokba és bármelyik sarokkandalló épülhet sík falra.
A kandalló épülhet akár két szoba közé, vagy egy térbeállított kémény köré is.
Kémény
Természetesen fatüzelésű kandallónál a megfelelő kémény a legfontosabb követelmény, ez még hazánkban sokszor okoz gondot. Például a 14 x 14-es keresztmetszet, ami eléggé behatárolja a lehetőségeket, de ilyen kéménybe is van megfelelő tűztérbetét. Az ideális kéményméret minimum 20 x 20 cm vagy átmérő 200 mm, de a legnagyobb tűzterekhez már 250 mm szükséges.
A tisztítónyílás nem kerülhet arra az oldalra, ahová a kandalló, a vakolt téglakéményeket nem kell külön béléscsővel ellátni.
Gáztűztereknél attól függően, hogy nyílt vagy zárt rendszerűről beszélünk- egy minimum 100 cm átmérőjű cső szükséges.
Azt tanácsoljuk, hogy még a ház vagy a lakás építése előtt látogassanak el hozzánk, illetve partnereinkhez, azért hogy elkerülhessük az esetlegesen rosszul elhelyezett, illetve nem megfelelő kéményeket.
Tüzelőanyag
Fűtésre száraz keményfát használjunk, hiszen fűtőértéke magasabb a szárazfáénál például bükk, tölgy, akác, stb. Tűztértől függően a kandallóba 30-60 cm hosszú hasábokat tehetünk. A fán kívül bármilyen más tüzelőanyag használata tilos.(bővebben a tüzifáról itt)
Burkolatok
Burkolataink formai megjelenésük szerint három csoportba sorolhatók: modern, rusztikus és klasszikus stílusban épült kandallók, így mindenki saját ízlésével illetve a lakás berendezésével harmonizáló formát választhat.
Tűzterek
A kandallóburkolatokba fatüzelésű, gázüzemű és elektromos tűzterek egyaránt beépíthetők.
Fatüzelésű tűzterek
A tűzterek gyártásuk során több ellenőrzésen mennek keresztül és ez által gyakorlatilag nullára, csökkentik az anyaghiba miatt előforduló repedéseket, ezért is vállal a gyártó egyedülálló módon 7 év garanciát az öntvényházra. Itt fontos megemlíteni, a tűzterek nagy hőleadó felületét, ami által a megadott teljesítményadatok ventillátoros levegőáramoltatás nélkül is elérhetők.
A tűztereknél, mint minden komoly forgalmazó feltüntetjük a normál és a maximális teljesítményt, ezt azért fontos megemlíteni, mert bizonyos termékeknél csak a maximális teljesítményt közlik és normál teljesítményt nem. A maximális teljesítmény az, amely terhelést a tűztér hosszabb ideig károsodás nélkül elvisel viszont itt a hatásfok már lényegesen rosszabb, mint normál terhelésnél, tehát a zárt tűzterekre jellemző kb. 75%-os hatásfok helyett csak 40-50%. A terhelésnél ezért a normál teljesítménnyel érdemes számolni, mert ha egy kisebb teljesítményű tűztérrel kényszerülünk kifűteni nagyobb légteret csak 50-60%-kal több fa eltüzelése mellet tudjuk megtenni, ami igen pazarló és ez által környezetszennyező is.
Fatüzelésű tűztereink teljesítményükben, formai megjelenésükben illetve opcióikban térnek el egymástól. A legkisebb teljesítményű tűzterünk 7 kW, ami átlagos belmagasság mellett egy 40 m2 alapterületű helyiséget tud kifűteni. Formájukat tekintve sík, prizmás és ívelt üvegűek lehetnek. Az egyes tűzterekhez választható opciók közé tartozik például a feltolható ajtó vagy a konvekciós burkolat, amely segítségével még két másik helyiségbe elvezethetjük a meleg levegőt.
Gáztűzterek
A gáztűztereknél alapvetően két típust különböztetünk meg az úgynevezett nyílt és zárt rendszerűeket. A nyíltrendszerű gáztűztér a helyiség levegőjét használja az égéshez, ezért egy 100 mm átmérőjű bélelt kémény elegendő hozzá. A másik típus viszont duplafalú kéményt igényel, az égéshez szükséges levegőt a külső csövön keresztül szívja. A gáztűzterek talán legmeggyőzőbb előnye a tisztaság.
Elektromos tűzterek
Kémény hiányában sem kell lemondanunk a kandallóról, hiszen bármilyen burkolatba elektromos tűztér is beépíthető. Ezeknek a tűztereknek 2 kW a teljesítményük.
Cím: 1103 Budapest X. Kőér u. 16.
Tel.: 061-260-2290
© 2024 Kandallóinfó - Minden jog fenntartva.